• Eylül

  5

  2017
 • 5015
 • 3
Ahşap Mihrap Modelleri

Ahşap Mihrap Modelleri

Ahşap Mihrap Modelleri

Cami ile mescitlerde namazgahlarda kıble yönünü belirlemek amacıyla kullanılan mimari yapılara mihrap adı verilir. İmamların önünde durmuş olduğu bir bölümdür. Genel olarak etrafı çerçevelenerek yapılır ve duvarda ufak bir girinti bulunur. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de mihrap kelimesi bazı ayetlerde geçiyor. Kudüs’te Mescid-i Aksa bölümünde Hz. Meryem’in barınmış olduğu bölme anlamında kullanılmıştır. Hem İslam aleminde, hem de dünya dinlerinde büyük yer etmiş olan isimlerin en çok tercih ettikleri mihrap günümüzde de kullanılmaktadır. Hızla eski modayı modernize etme düşüncesi yaygınlaşmakta, bu doğrultuda da birçok kişi mihraplara dönüş sağlamaktadır.

Camilerde Mihrap Kullanımı

cami mihrabı

Mihraplar genel olarak camilerin kıble duvarları oyularak inşa edilir ve çevresi ise yazılarla ya da başka süs unsurları ile süslenir. Çini, mermer ya da ahşaptan yapılmakta olan ve sanat değeri olarak oldukça değerli olan mihraplar yer almaktadır. Cami zemininden yaklaşık olarak 20-25 cm yüksek olan yapıları da bulunmaktadır. Mihraplar haricinde mihberler de hayatımızda yer tutmaktadır. Ahşap mihrap fiyatları bu noktada değişiklik göstermektedir.

Emeviler Dönemi’nden Günümüze Mihraplar Yaygınlaştı

Mihrapların günümüzdeki şeklini alması ise Emeviler dönemine dayanır. İlk zamanlarda peygamber efendimiz dönemlerinde kıble, mihrap ile değil, renkli bir çizgi ile veyahut üstünde belli bir işaret bulunan taşlar ile gösterilirdi. Selçuklular ve osmanlı devleti zamanında ise taş ve çini çeşitleri ile başka İslam ülkelerinde daha önce görülmemiş değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bursa ilinde yer alan yeşil camii mihrapı selçuklu zamanında benzerine rastlanmayan bir ihtişam sergilemektedir. Bu caminin mihrapı kendi cinsleri arasında en büyük olanıdır.

ahşap mihrap modelleri

Mihrap Çeşitleri Nelerdir?

Mihrap çeşitleri arasında oymalı mihrap, ışıklı oymalı mihrap, altıgen mihrap, Selçuklu mihrapı, Osmanlı mihrapı, Kündekari mihrapı, yıldızlı mihraplar gibi birçok mihrap çeşitleri yer almaktadır. Bunların mimari özellikleri ise ahşap mihrap ya da başka çeşitlerine göre farklılık arz etmektedir. Hazır mihrap fiyatları yapılan mimarinin özelliğine ve kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık göstermektedir. Buradaki önemli olan nokta kullanılan malzeme ile ustanın el becerisi sonucu süslemeler yaparak mihrapın görüntüsüne farklılık kazandırmak olacaktır. Bu sebepten dolayı fiyatlarda farklılık görülmesi doğaldır.

ahşap mihrap

 

BİR YORUM BIRAK

Yorumunuz 24 saat içerisinde yayınlacak.

Cancel reply

3 COMMENTS

 • Mucahit ARSLAN
  8 Eylül 2017, 02:26 REPLY

  Slmün aleykum abi mihraplar coook guzel fiyat ogrenebilirmiyim acaba kapi fiyatlarinida soylerseniz sevinirim camimizin acilen kapiya mihraba ve minbere ihtiyaci var lutfen acil fiyat veri

 • Muharrem Yılmaz
  3 Aralık 2017, 11:25 REPLY

  Minber ve mihrap fiyatlarını almak istiyoruz bilgi verirseniz seviniriz.
  Teşekkürler.

 • osman yıldırım
  4 Ocak 2020, 22:10 REPLY

  mihrap fiyatı almak istiyom 0535 6** 15 **

© Copyright 2024 / Bayındır Ahşap