• Eylül

  5

  2017
 • 6916
 • 3
Ahşap Minber Modelleri

Ahşap Minber Modelleri

Ahşap Minber Modelleri

İnsanların doğal taşlar ile birlikte eline almış olduğu diğer malzemeler ağaç ile ahşaplar olmuştur. İlk zamanlarda insanlar avlarını pişirmek ya da ısınmak amacı ile kullandıkları ağaçlar daha sonraları ise günlük yaşamlarında kullanma amaçlı eşyalar üreterek mimari bir kullanım alanına sahip olmuştur. Kültür tarihimizde çeşitli ve zengin bir dünyaya sahip olan ağaçlar Anadolu devletleri için de vazgeçilmez bir malzeme olmuştur. Bütün devletlerin zamanlarında ve özellikle Anadolu Selçuklu Devleti’nde ahşap mimarisi çok kullanılmakta ve önem gösterilmektedir. Karahanlılar zamanında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış olan Divan-ı Lügat-t Türk’de de ahşap kapı terminolojisi yer almaktadır. Ahşap kullanımı Türklerin İslamiyeti kabul etmesi ile beraber cami yapılarının artmasıyla beraber minberlerde kullanılmaya devam ederek artmıştır. Her ne kadar günümüze kadar gelememiş olsa bile; Türkler ve İslamiyet için önemli sayılan parçalarda ahşap farkını görmekteyiz. Bu da bize büyük bir farklılık sağlamaktadır. Zaman içerisinde teknik olarak ilerleme kaydedilmesiyle birlikte ahşaptan yapılan malzemelerin ömrünün artırılması için birçok yol denenmiştir.

ahşap minber modelleri

Günümüze ulaşabilmeyi başaran mimari yapılar arasında Divriği Ulu Camii, Aksaray Ulu Camii, Konya Alaeddin Camii, Ankara Alaeddin Camii, Ankara Arslanhane Camii mimari yapılarında ise ahşap işçiliği kullanılmıştır. Orta Asya’da Türklerin İslamiyeti kabul etmesi ile birlikte Türk boylarında direkli çadırlı seyyar camilerde ahşap kullanım söz konusu olmuştur. İlk başlarda yapılan camilerin mimari yapısına göre tasarlanan ahşap minber modellerine sıkça rastlanır. Daha sonraları boyların güçlenerek devlet haline gelmesiyle birlikte büyük camiler yapılmış ve minber modelleri de çeşitlenmeye başlanmıştır. Aydın ili Çine ilçesinde yer alan ve 1308 senesinde inşası yapılan Ahmet Gazi Camii 700 yıllık sanat harikası olan ahşap minberi ise görenleri hayrete düşürmektedir. Bu zamana kadar yüzbinlerce imamın hutbe okuduğu ve dayanaklılığını bu kadar uzun süredir koruduğu bu minber ise büyük ilgi görüyor. 700 yıldır bir süredir imamların hutbelerini okudukları minberin bu kadar dayanmasının sırrı ise henüz bilinemiyor. Cami ahşap minber fiyatları ise ahşabın üretildiği malzemenin kalitesine ve ömrüne göre farklılık göstermektedir.

 

BİR YORUM BIRAK

Yorumunuz 24 saat içerisinde yayınlacak.

Cancel reply

3 COMMENTS

 • Alparslan Akpinar
  15 Haziran 2019, 22:31 REPLY

  Selam aleykum Fransanin Reims sehrinde yeni bir cami yapiyoruz Bize miber birde kusru lazim fotoraflarla fiyatlarinizi gonderirseniz cok makbule gecek

 • Gökhan subaş
  17 Kasım 2019, 02:28 REPLY

  Minber fiyatlar ı almak istiyor uz

 • Alaattin Turedi
  14 Şubat 2021, 23:50 REPLY

  Bi kac modelin fiyatini yazarsaniz memnun oluruz

© Copyright 2023 / Bayındır Ahşap