• Eylül

    11

    2017
  • 6349
  • 3
Cami Minber Modelleri

Cami Minber Modelleri

Cami Minber Modelleri

Cami minberleri genel olarak mimarı tasarım söz konusu olduğundan dolayı cami içinde mihrabın sağ tarafına denk gelecek bir biçimde inşa edilir. İmamların cemaate yüksek bir yerden hitap etmesi için ise merdivenli olarak tasarlanarak cami içinde bütünleyici bir yapı haline getirilir. İmamların camilerde özel dini günlerde, Cuma ve bayram namazlarında, kandil günlerinde hutbe okudukları basamakları yerlere minber adı verilir. Minber kelime anlamı olarak yüksek yer anlamı taşımaktadır. Peygamber efendimiz (s.a.v) ilk başlarda bir hurma kütüğünün üstüne çıkıp orada hutbelerini okumakta idi ve daha sonrasında ise söylediklerini bütün cemaatin daha rahat bir biçimde duyması adına minber yaptırmıştı. Camilerin özelliklerine, büyüklüğüne göre ağaçlardan, taşlardan ya da mermerden yapılan birçok çeşitte süslenerek sanat eseri haline getirilen minber çeşitleri yer alır. Hadislerde ise minber kelimesi cennet tahtı anlamında kullanılmaktadır. Allah rızası adına birbirini seven ve daima adaletli olan insanların cennette nurdan minberler üzerinde oturacakları bildirilir.

cami ahşap minber fiyatları

Peygamber efendimizin hayatında bir ilim kürsüsü niteliği taşımakta olan minber ondan sonraki zamanlarda hutbeler haricinde halifeler tarafından göreve başladıkları zaman üstüne çıktıları bir yer olarak devam etmiştir. Minberler tarihimizde hâkimiyet sembolü haline gelmiştir. Valiler göreve başlar iken ya da ayrılır iken çıktıları hükümdarın temsil edici bir şekilde minberlere otururlardı. Selçuklu taş minberleri ise tamirlerin kötü yapılması nedeniyle özelliklerini kaybetmiştir. Osmanlı zamanında ise mermerden yapılmış minberler yaygın hale gelmiştir. Bitki motifleri ve geometrik şekiller ile süslenerek yapılan cami minber modelleri mimari üslup ile bütünleşir. İmamlar genel olarak minberlerin yedinci basamağında dururlar. Fakat bu durum minberin kaç basamaklı olduğuna göre değişiklik arz etmektedir. Günümüzde ise eski tarihlerden gelen ustalık ve el sanatı ile üretilen birbirinden farklı modellerde ve çeşitli malzemelerle yapılmış olan minberler yer almaktadır. Cami minberi fiyatları kullanılan malzemenin çeşidine ve kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Örneğin cami ahşap minber fiyatları ile mermerden yapılan minber arasında fiyat farklılıkları yer almaktadır. Buradaki fiyat farklılığın temel sebebi ise hangisinin daha kaliteli olduğu ve dayanıklılığı göz önüne alınarak oluşmaktadır.

BİR YORUM BIRAK

Yorumunuz 24 saat içerisinde yayınlacak.

Cancel reply

3 COMMENTS

© Copyright 2024 / Bayındır Ahşap