• Eylül

  9

  2017
 • 7195
 • 1
Vaaz Kürsüsü Modelleri

Vaaz Kürsüsü Modelleri

Vaaz Kürsüsü Modelleri

Yapılacak olan iyilikleri insanlara teşvik ettirmek amacı ile ibadet mekânlarında yapılan konuşmalara vaaz adı verilmektedir. Vaazlar ise vaaz kürsüsü adındaki yerlerde verilmektedir. Her hafta Cuma namazlarında, bayram namazlarında ya da özel kandil günlerinde vaaz vermek amacıyla vaaz kürsüleri cami hocaları tarafından kullanılmaktadır. Caminin uygun bir köşesinde bulunur ve cami hocası üzerine birkaç basamakla çıkar. Vaaz kürsüsündeki merdiven sayesinde cami hocası cemaati rahat bir biçimde görür. İmamlar vaaz kürsülerine merdiven vasıtası ile çıkmaktadır. Vaaz verilmekte olan yer özel bir işçilik ile hazırlanır. Cemaate vaaz vermekte olan imam vaaz kürsüsünden seslenerek iyiliği ve doğruyu anlatır.

Vaaz Kürsüsü Çeşitleri

Camideki önemli bölümler arasında yer almakta olan vaaz kürsüleri camilerin bazılarında dekorasyon uyumu açısından daha büyük bir biçimde yapılmaktadır. Üsleri oymalı olarak işlenir ve ağaçtan taht biçiminde olan yerlerine ise minder konulmaktadır. Vaaz kürsüsünün önünde ise kitap ya da Kur’an konulması için rahle bulunmaktadır. Usta işçilikle el emeği ile yapılmakta olan bütün vaaz kürsüsü modellerini görebilirsiniz. Ahşap kalitesi ile dayanıklı bir biçimde üretimi yapılmakta olan vaaz kürsü modelleri birbirinden farklı olarak motifler ile yapılmaktadır.

kürsü modelleri

Kaliteli Modeller ve Fiyatları

Vaaz kürsülerinde genellikle ağaç işlemeciliği ve kakma sanatı kullanılmakta ve ince detaylar ile cami daha belirgin bir hale getirilmektedir. Ahşap oyma ve kakma sanatı ustaları, vaaz kürsü modellerinde çalışmalarını titizlik ve sabır ile yapmaktadır. Cami şekli, yapısı ve dekorasyonu göz önüne alınarak el işçiliği ön planda tutulur. Ustaların yapmış oldukları tasarımlar özel imalatlardır ve birçok farklı modellerin üretim yapılmaktadır. Tasarımların kalitesi yapılmasına özen gösterilir ve özel işçilik ile hazırlanmış motiflerdir. Ürünlerin özelliklerine bakılacak olursa ağaç kalitesi ve el işçiliğinin kalitesi ön plandadır. Uzun seneler boyunca deneyim sahibi ustaların elinden geçen vaaz kürsüleri ve modelleri dayanıklı ve kaliteli bir biçimde cami vaaz kürsüsü fiyatları uygun olarak sunulmaktadır. Camideki dekorasyonun detaylarını üzerinde taşıyan kürsüler özel ağaçlardan tasarlanarak yapılmaktadır. Vaaz kürsü modelleri olarak her boyda ve ebatta çeşitler yer almaktadır. Uzun seneler boyunca dayanaklı olan tasarımlar özel işçilik sanatıyla hazırlanmaktadır.

BİR YORUM BIRAK

Yorumunuz 24 saat içerisinde yayınlacak.

Cancel reply

1 COMMENT

 • Mustafa Çınar
  12 Eylül 2019, 23:01 REPLY

  taşova destek köyü imamıyım, kürsü ve müezzinlik fiyatlarını yazarmısınız

© Copyright 2023 / Bayındır Ahşap